ΔραστηριότητεςΕκδηλώσεις

Παγκόσμια Ημέρα Μαθηματικών ΙΙ

Στις 15-3-23 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας αφιέρωμα στις γυναίκες Μαθηματικούς από όλο τον κόσμο, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας ημέρας μαθηματικών pi-day.
Ευχαριστούμε την κ. Διευθύντρια Ζαχαρού Μαρία και τους Υπδιευθυντές Νικολάου Νίκη και Ευαγγέλου Αθανάσιο για την πολύτιμη στήριξη τους στη διοργάνωση της δράσης αυτής.
Αξίζουν συγχαρητήρια στους μαθητές (-τριες) των Α’ και Β’ τάξεων που παρουσίασαν με τις εργασίες τους, σύγχρονες γυναίκες που δραστηριοποιούνται με επιτυχία στο χώρο των μαθηματικών και των εφαρμογών τους.
Τα ονόματα των μαθητών (-τριών) που παρουσίασαν εργασίες ήταν:

Την επιστημονική ευθύνη για την επίβλεψη και τον συντονισμό των
ομάδων των μαθητών είχαν οι μαθηματικοί του σχολείου μας:

Σταματάκος Σταύρος, Γκιόλας Αδριανός, Καραταράκης Ιπποκράτης,
Παγιαυλάς Ιωάννης, Κολέντζου Βαρβάρα, Στουφή Ευγενία.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Μαθηματικών οι μαθητές που παρουσίασαν τις εργασίες τους συμμετείχαν στην εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Ηρακλειδών που πραγματοποιιήθηκε στις 21-3-23 παρακολουθώντας το πρόγραμμα:
«Τέχνη και Μαθηματικά – Επιστήμη και Τεχνολογία».

Συνοδοί καθηγητές ήταν οι συνάδελφοι:
Σταματάκος Σταύρος και Κολέντζου Βαρβάρα.