ΔιακρίσειςΔραστηριότητες

Βράβευση του Γ.Ε.Λ. Καλλίπολης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2022

Στο διαγωνισμό αυτό, που διοργάνωσε, όπως κάθε χρόνο, το Γαλλικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Γαλλική Πρεσβεία, πήραν μέρος φέτος πάνω από 6000 μαθητές όλων των βαθμίδων.

Τα παιδιά του Λυκείου μας συμμετείχαν στο Διαγωνισμό με 3 επιτραπέζια παιχνίδια καρτών με ιδιωματικές εκφράσεις (κατηγορία Α1- 3 ομάδες μαθητών από την Α’ Λυκείου) και με τη δημιουργία μιας Γαλλόφωνης Μασκότ του σχολείου (κατηγορία Α2 – ομάδα μαθητών από τη Β’ Λυκείου).
Η συμμετοχή που βραβεύεται είναι το επιτραπέζιο που δημιουργήθηκε από ομάδα 10 μαθητών του Α2.
Τα παιδιά ζωγράφισαν 7 οικογένειες ζώων (28 ζώα) και στη συνέχεια δημιούργησαν κάρτες με ψηφιακό τρόπο. Κάθε κάρτα παρουσιάζει μία ιδιωματική έκφραση της Γαλλικής Γλώσσας που περιλαμβάνει το συγκεκριμένο ζώο και την αντίστοιχη έκφραση στα Ελληνικά.

Η τελετή βράβευσης θα γίνει στις 16 Μαρτίου στο Γαλλικό Ινστιτούτο.
Ανάμεσα στις δημιουργίες των παιδιών ξεχωρίζει και ο Χατζηλέων (Chatziléon), η μασκότ της B’ Λυκείου, που αν και δεν βραβεύτηκε έχει ήδη κερδίσει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μαθητών και καθηγητών του σχολείου μας!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κυριακή Λέκκα

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για το κέφι,
το μεράκι και τη δημιουργικότητά τους!