ΔραστηριότητεςΛειτουργία Σχολείου

25η Μαρτίου

Με αφομή την εθνική εορτή και επέτειο για την 25η Μαρτίου του 1821, την Πέμπτη, 24 Μαρτίου μαθητές και εκπαιδευτικοί αφιερώσαμε τον διδακτικό μας χρόνο σε εκείνους που με τον Αγώνα και τη θυσία τους χάραξαν το μονοπάτι προς την ελευθερία και την Εθνική μας Ανεξαρτησία.

Ευχαριστούμε τις συναδέλφους Ξένια Καλουδάκη και Κυριακή Λέκκα για την προετοιμασία σχετικού οπτικοακουστικού υλικού.

Το βίντεο που παραθέτουμε αποτελεί αφιέρωμα στους επιφανείς και αφανείς Φιλέλληνες και είναι μια δημιουργία μαθητών και μαθητριών του Γενικού Λυκείου Καλλίπολης για το σχολικό διαγωνισμό με θέμα: «O Φιλελληνισμός, η συμβολή του στην απελευθέρωση της Ελλάδος και στην Ευρωπαϊκή ενοποίηση 2021» της ΕΕΦ, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος “Εκπαίδευση στα Μ.Μ.Ε.”