Δραστηριότητες

Συμμετοχή σε διαγωνισμό δημιουργίας γαλλόφωνου κόμικ με θέμα την Επανάσταση του 1821

Στο πλαίσιο των δράσεων Γαλλία – Ελλάδα: 200 χρόνια Ελληνογαλλικής φιλίας και συνεργασίας με αφορμή τους εορτασμούς των 200 χρόνων από την ελληνική Επανάσταση του 1821, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, η Εθνική βιβλιοθήκη της Γαλλίας (BNF) και το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο Ελλάδος οργάνωσαν ένα διαγωνισμό δημιουργίας γαλλόφωνου κόμικ, με τη βοήθεια μιας δωρεάν εφαρμογής για υπολογιστή, smartphone και τάμπλετ: BDNF – La fabrique à BD.

Στο διαγωνισμό πήραν μέρος και μαθητές του σχολείου μας από την Α’ και΄ Β’ τάξη.
Οι διοργανωτές απέστειλαν στους μαθητές μας συγχαρητήρια επιστολή για τις αξιόλογες δημιουργίες τους, διπλώματα συμμετοχής και αναμνηστικά.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κυριακή Λέκκα.

Κατεβάστε εδώ την εφαρμογή BDnF, la fabrique à BD

Kάποιες από τις δημιουργίες των μαθητών μας: